راهبند ستونی و راهبند جاده ای

راهبند جاده ای چیست؟

راهبند جاده ای همانطور که از اسم آن پیداست برای استفاده در جاده و خیابان، اغلب در ایست‌های بازرسی کاربرد دارد و وظیفه آن تامین امنیت است. راهبند جاده ای ستونی در کنار راهبند دفنی ایمن ترین نوع راهبند هستند که در مکان های ترافیکی حساس قابل استفاده می‌باشند.

راهبند صفحه‌ای از انواع راهبند دفنی است که به دلیل شکل آن، در جاده‌ها و پلیس‌راه‌ها قابل استفاده است. حتما شما هم هنگام عبور از پلیس‌راه در برخی جاده‌ها این نوع راهبند به چشم‌تان خورده است. این راهبند به دلیل صفحه پکپارجه و پر از میخ آن جلوه ترسناکی دارد و به دلیل همین چهره ترسناک و البته کاربرد آن، بسیار در جاده‌ها و وروی‌های اماکن مهم پراستفاده است.

 

Blockers

انواع رود بلاکر یا راهبند جاده‌ای

1-بلاکر (BLOCKER)

2-پروف (PROOF)

3-دفندر (DEFENDER)

4-اسکرپین (SCORPPION)

5-POVER

راهبند استوانه ای یا بولارد

بولارد (bollard) در مهندسی دریا و کشتیرانی (marine bollards) به قطعه ای گفته می شود که در عرشه کشتی و همچنین روی اسکله وجود دارد و طناب کشتی را به آن می بندند.

-راهبند ستونی ازگذشته تا به امروز

اولین بولارد ها از چوب ساخته شدند. اما همانطور که حمل و نقل از حیوانات اهلی به سمت وسایل نقلیه موتوری تغییر یافته با این حساب ماده اولیه بولارد ها هم از چوب به چدن تغییر یافته اند.

اولین شهری که در گذشته بولارد رواج داشته شهر وست مینستر درکشورانگلستان بوده است که بعد از مدتی در تمام انگلستان رایج شده است.

دلیل اینکه بولارد در انگلیس رواج داشته است جزیره بودن این کشور است که اکثر راهبند های ستونی در کنار سواحل دریا برای کمک به کشتی ها و قایق ها استفاده می شدند.

در سال 1721 به هزینه انجمن عتیقه های لندن دو بولارد با چوب بلوط در کنار کلیسای النور ساخته شد تا از صلیب حفاظت کنند.

راهبند ستونی (bollard)مشابه بولارد کلیسا در بسیاری از نقاشی های قدیمی و نقاشی های تاریخی دیده می شود.

در آمستردام هلند برای اولین بار در قرن 19 بولارد ها ساخته شدند.

اما بولارد های امروزی تفاوتی که با بولارد های قدیمی دارند این است که اتوماتیک شده اند و میتوان آن ها را باز و بسته کرد اما بولارد های قدیمی فقط مانع بودند. علاوه بر این مقاومتی که یک بولارد امروزی تحمل میکند اصلا قابل مقایسه با بولارد چوبی قرن هجدهم نیست.

راهبند ستونی نزاجا

تعریفی که میتوان از راهبند ستونی امروزی داشت:

بولارد ها توسط سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی برای محافظت برخورد ماشین ها به فضاهای عمومی، ساختمان ها و مردم استفاده میشوند.

یکی از مباحث مهم امروزه تامین امنیت می باشد؛ راهبندهای ستونی نقش مهمی در تامین امنیت محیط های خاص دارند. که از ورود غیر مجاز خودروها به معابر جلوگیری می کنند.

راهبند ستونی یک ستون مستحکم فولادی می باشد که بصورت اتوماتیک و غیر دستی از زمین بالا آمده و از معابر ورودی در برابر تردد غیر مجاز محافظت می نماید.
پس از بمباران وحملات 11 سپتامبر ، ارگانهای دولتی به طور فزاینده ای به توسعه سیستم هایی برای محافظت از ساختمانهایی که ممکن است مورد تهدید حمله جنایی یا تروریستی قرار گیرند ، علاقه مند شدند. بولاردها برخی از این کارها را بدون ایجاد جو سرکوبگر انجام می دهند. وزارت امور خارجه امریکا اولین سیستم تست تصادف را با نام K-Rating معرفی کرد که هنوز هم معمولاً از آن یاد می شود اگرچه استاندارد فنی از آن زمان با رتبه تصادف ASTM جایگزین شده است. در هر دو سیستم رتبه بندی برای اندازه گیری میزان نفوذ تصادف وسایل نقلیه مختلف با سرعت های مختلف طراحی شده است. در بالاترین سطح پیشگیری از تروریسم ، تابلوهایی ایجاد می شوند تا در برابر چندین حمله مقاومت کنند.

-تفاوت راهبند بازویی و بولارد

راهبندهای بازویی ساده با راهبندهای ستونی ( Bollard) متفاوت هستند. راهبندهای بازویی فقط نقش شماتیکی دارد و به افراد نشان می دهدکه اجازه تردد از معبر را فقط با داشتن مجوز خواهند داشت. در واقع در هر منطقه ای که از لحاظ امنیتی مهم می باشد، اجازه استفاده از راهبندهای معمول داده نمی شود و بایستی از راهبندهای ستونی یا همان بولارد استفاده نمود. راهبندهای ستونی می توانند بسته به قدرت خوددر برابر ضربه مقاومت داشته باشند.

نحوه عملکرد راهبند ستونی
راهبندهای ستونی به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شوند

* راهبند ستونی هیدرولیک
* راهبند ستونی الکترومکانیک
راهبندهای هیدرولیک پمپ هیدرولیک وظیفه بالا آوردن ستون اصلی بولارد را بر عهده دارد و در راهبند ستونی الکترومکانیک بالا آمدن ستون، توسط موتور الکتریکی و گیربکس انجام خواهد شد.کارکرد اصلی در بالا و پایین رفتن یک ستون فلزی مستحکم خلاصه می شود.

نکات مهم در انتخاب راهبند ستونی
راهبندهای ستونی در کنار پارامترهایی مانند ظاهر ، برند ، ارتفاع ستون، قطر استیل ،کیفیت ساخت دارای دو پارامتر اصلی برای انتخاب می باشند.

* Impact resistance مقاومت در برابر ضربه
این مقدار که بر اساس ژول می باشد مقدار ضربه ای را نشان می دهد که راهبند ستونی توانایی تحمل را دارد و پس از وارد شدن این ضربه بولارد از کار نمی افتد و به کارکرد خود ادامه می دهد.

* Breaking resistance مقاومت شکست
این مقدار که بر اساس ژول می باشد مقدار ضربه ای را نشان می دهد که راهبند ستونی پس از وارد شدن این فشار یا ضربه از کار افتاده و دیگر توانایی کارکردن را نخواهد داشت، البته بایستی در نظر داشت این مقدار، میزان ژولی را نشان می دهد که راهبند حتی با خراب شدن نیز اجازه عبور از معبر را نخواهد داد.

تفاوت این دو نوع راهبند بولارد، در واقع در ضخامت سیلندر و میزان مقاومت آن در برابر ضربه می باشد.

از نظر ضخامت ، سیلندر استفاده شده در بعضی از انواع راهبند ستونی از ضخامت بالاتری نسبت به سیلندر به کار رفته در راهبند معمولی برخوردار است. همچنین میزان مقاومت این نوع راهبند چندین برابر میزان مقاومت راهبند معمولی می باشد.

به طوری کلی این نوع راهبند توانایی دارد تا یک وسیله نقلیه را که با سرعت 50 تا 60 کیلومتر بر ساعت که در حرکت است و حداکثر وزن آن به 6800 کیلوگرم می رسد را متوقف نماید. این در حالی است که راهبند بولارد معمولی میتواند یک وسیله نقلیه با وزن تقریبی 1100 کیلوگرم که با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد را متوقف کند.

بخش های اصلی تشکیل دهنده یک بولارد عبارتند از:

استوانه متحرک
سیستم محرک
مدار فرمان
محفظه قرارگیری تجهیزات
بولارد از لحاظ ظاهری یک استوانه از جنس فولاد است که در مواقع لزوم به صورت اتوماتیک در راستای قائم حرکت می کند .حرکت قائم راهبند ستونی از طریق یک جک هیدرولیکی و یا الکترومکانیکی امکان پذیر می باشد. همچنین برای اینکه این نوع راهبند اتوماتیک در مواقع معمول، در رفت و آمد وسایل نقلیه اختلالی ایجاد نکند، کل سیستم از جمله سیستم محرک و سیلندر متحرک آن در زیر سطح زمین قرار میگیرند.

بولارد الکترومکانیکی عملکرد ساده ای دارد و قیمت پایین آن ، دلیل خوبی برای استفاده بیشتر از این نوع راهبند شده است. در مقابل، راهبند هیدرولیکی است که استهلاک کمی دارد و امکان تردد نامحدود را فراهم میکند. قیمت راهبند هیدرولیکی بالا است و برای استفاده در مکانهای پرتردد مناسب است.

راهبند ستونی میتواند مانعی برای اقدامات تروریستی که با استفاده از اتومبیل انجام می شوند، در نظر گرفته شوند. به این دلیل که این در داخل زمین نصب می گردد و تنها در عرض 5 ثانیه باز و یا بسته می شود.

به عبارت دقیق تر، راهبند ستونی برای جلوگیری از ورود وسایل نقلیه به محدوده تعیین شده مورد استفاده قرار میگیرد. این در حالی است که عابرین و همچنین ویلچر، دوچرخه و موتور سیکلت به راحتی میتوانند از بین این راهبند رفت و آمد نمایند.

کاربرد دیگر این نوع راهبند، مربوط به زمان هایی است که به هر دلیلی تصمیم به مسدود نمودن قسمتی از خیابان و یا پیاده رو گرفته می شود. در بسیاری از مناطق ، از تابلوهای تزئینی برای تعریف مناطق مجزا از عابر پیاده استفاده می کنند. با استفاده از بولارد می توان از یک زمین بازی یا پارک محافظت کرد و از امکان دسترسی آسان جلوگیری می کند. یک خط بولارد می تواند عابران را ترغیب کند تا از مسیرهای مشخصی عبور کنند ، بدون تشکیل سدی بسته که مانع عبور همه می شود.

چه آلیاژی در راهبند ستونی استفاده می شود؟

فولاد

فولاد یک آلیاژ آهن است که نسبت به آهن چدنی سبک تر و در برابر ضربه مقاوم تر است. از فولاد با درجه کیفی بالا اغلب در مناطق امنیتی استفاده می شود ،اما از فولاد استاندارد نیز معمولاً برای ساختن راهبند و موارد تزئینی برای کاربردهای مستقل استفاده می شود ، معمولاً بولاردهای فولادی از موادی ساخته می شود که برای ماندگاری و محافظت در برابر خوردگی ، از روکش پودری استفاده می شوند.

فولاد ضد زنگ

از جنس استنلس استیل ظاهری براق ، کاربردی و معاصر دارد. دارای مقاومت بالا در برابر آب و هوا می باشند و می توانند در مواردی که هوا مرطوب یا بارانی است از آن استفاده کنند. این فلز را می توان در رنگ نقره ای و خاکستری مورد استفاده قرار داد ، یا می تواند با رنگ پوششی پودری باشد تا با زیبایی شناسی اطراف آن متناسب باشد.

فولاد 304 ضد زنگ

فولاد 304 ضد زنگ اغلب در مکان های مرطوب یافت می شود ، زیرا در برابر زنگ زدگی مقاوم است و به خوبی تمیز می شود. استحکام و دوام آن باعث شده تا این ماده به عنوان ماده مشترک برای قطعات ماشین مورد استفاده قرار گیرد.

استیل 316 ضد زنگ

در مناطقی که مقدار زیادی نمک وجود دارد ، خواه آب نمکی دریایی باشد و چه در مناطقی که اغلب از مواد شیمیایی ضد یخ استفاده می شود ، 316 فولاد ضد زنگ و دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی میباشد . این نوع استیل به دلیل طول عمر آن معمولا استفاده میگردد و به همین علت استفاده از قطعات و به خصوص پیچ و مهره هایی با این جنس به استحکام محصول کمک می کند.

آلومینیوم

آلومینیوم بسیار سبک و نرم بوده و باعث ایجاد انتخاب مناسب در طراحی ها میباشد. آلومینیوم برای ریخته گری و بسته به عملیات حرارتی در ساخت دستگاه با مقاومت و سختی مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

پلی اورتان

پلی اورتان کامپوزیت پلیمری است که باعث می شود یک ورقه انعطاف پذیر با دوام و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش باشد و در شرایط متغیر آب و هوایی بصورت یکپارچه عمل می کند. بولاردهای پلیمری معمولاً هنگام عملکرد و هزینه در سبک معماری اولویت بالا تری دارند. پلی اورتان اغلب در پارکینگ ها ، و می توان برای محدود کردن خطوط از آن استفاده کرد. پلی اورتان ضد آب است و در رنگ های چشم نواز و همچنین سایه تیره برای کاربردهای معماری به چشم می خورد. اغلب با نوار بازتاب برای حداکثر دید در همه شرایط می توان استفاده کرد.

موارد استفاده از راهبند ستونی برای مجموعه‌ها

به منظور برقراری امنیت بیشتر از طریق نصب بولارد، میتوان بسته به نیاز، روشهای مختلفی را در نظر گرفت که در ادامه به آنها اشاره شده است:

دستگاه کارتخوان ورود خودرو
ساده ترین و کم هزینه ترین روشی که میتوان برای برقراری امنیت بیشتر از طریق نصب بولارد در نظر گرفت، دستگاه کارتخوان ورود خودرو میباشد.

روش کار این دستگاه به این صورت است که با نزدیک شدن کارت به ریدر، اجازه ورود وسایل نقلیه به محدوده تعیین شده صادر میشود. همچنین این امکان وجود دارد تا کارتخوان زمان ورود و خروج وسایل نقلیه را نیز ثبت نماید.

راهبند نیزه ای (تایر کیلر)

راهبند نیزه ای یک راهبند اتوماتیک می باشد. نیزه هایی که در این راهبند فولادی استفاده شده است قدرت پاره کردن لاستیک خودرو را دارد و با ارتفاع ۱۰ تا ۴۰ سانتی متر و دارای طول ۲۰۰ تا ۶۰۰ سانتی متر می باشد.

تایر کیلر یک راهبند الکترونیکی ضد تروریستی است که بسیار پر کاربرد در مکان های امنیتی خواهد بود زیرا دارای عملکرد سریع و قدرت آن ، امکان استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف (دمای -۳۵ تا +۷۰ درجه) و قابلیت شکست یخ در اطراف آن در فصل سرما مزیت می باشد.

راهبند نیزه ای برای یک طرفه کردن و جلوگیری از عبور خودرو به کار برده می شود. این راهنبد برای کنترل عبور و مرور با بستن ورودی ها و خیابان ها و همچنین از بین بردن لاستیک وسیله در موارد خاص کاربرد دارد. شاسی و بدنه مقاوم و استفاده از بلوک هایی با ضخامت بسیار بالا و مناسب همراه با سیستم هیدرولیک پرقدرت و سریع یکی از قدرتمند ترین راهبند ها می باشد. کیفیت پنچر کننده لاستیک بسیار بالاست و در صورت عبور غیر مجاز خودرو لاستیک کاملا پاره خواهد شد و اجازه عبور را نمی دهد. تایر کیلر دارای مدل های مختلفی می باشد که در شرایط خاص مختلف از آن ها استفاده می گردد.

راهبند امنیتی جاده ای یا راهبند نیزه ای ضد تروریستی نوعی از راهبند نیزه ای است بدین صورت که قابلیت بستن یک طرف از خیابان را دارد و به آن راهبند یک طرفه نیزه ای نیز می گویند. این راهبند در مکان های کوچه بن بست ، خروجی پارکینگ و یا قصد بستن یک طرف از راه باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

راهبند ستونی
راهبند جاده‌ای
انواع راهبند جاده ای
Blockers
سفارش ساخت انواع راهبند